Czy woda pomaga schudnąć?

26 listopada 2019

Śmiało można powiedzieć, że składamy się w większości z wody, ponieważ stanowi ona około 70% masy ciała i jest to niezbędny składnik do życia. Co ciekawe, bez jedzenia można przeżyć kilka tygodni, ale bez wody zaledwie kilka dni.

Rekomenduje się picie wody w ilości 30ml na każdy kilogram masy ciała, czyli np. osoba ważąca 60kg powinna wypijać w ciągu doby 1,8l płynów. W zależności od sytuacji (np. pogoda, gorączka, wymioty, biegunka, zwiększona aktywność fizyczna) zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Należy pamiętać, że również z jedzeniem dostarczamy do organizmu płyny. Wodę tracimy drogą parowania (0,5- 1,4l) oraz poprzez układ moczowy (1- 1,5l). Uczucie pragnienia jest pierwszym objawem odwodnienia!

Woda jest niezbędna do:

  • Usuwania produktów ubocznych przemiany materii
  • Trawienia
  • Regulacji temperatury ciała
  • Wchłaniania składników odżywczych

Czy woda powoduje utratę masy ciała?

Niestety, bezpośrednio nie, ale przyczynia się do tego. Po pierwsze wpływa na procesy metaboliczne organizmu, zmniejsza łaknienie, nie ma kalorii w porównaniu do słodkich napoi, które zazwyczaj zawierają cukier. Badania pokazują, że osoby wybierające wodę spożywają średnio około 9% kalorii mniej. Odpowiednio nawodniony organizm charakteryzuje się lepszą wydolnością fizyczną, która jest bardzo istotna w trakcie kuracji odchudzającej.

Czy każda woda jest taka sama?

Obecnie na rynku jest bardzo szeroki wybór wód źródlanych i mineralnych, rekomenduje się również picie wody z kranu (najlepiej uprzednio przefiltrowanej). Woda źródlana jest to woda pochodząca ze źródeł podziemnych o niskiej zawartości minerałów (do 500 mg/l), woda mineralna również pochodzi z podziemnych źródeł – jednak charakteryzuje się większą zawartością minerałów (powyżej 1000 mg/l). Skład mineralny wody kranowej różni się w zależności od miasta, często wydobywana jest również z ujęć podziemnych – na przykład w warszawskiej kranówce znajduje się około 250 mg/l wapnia i magnezu. Dlatego dla większego bezpieczeństwa warto używać filtrów do wody, na przykład w postaci wygodnych dzbanków lub butelek filtrujących.

Wybierając wodę należy pamiętać, aby:

  • Nie przesadzać z wodą wysokozmineralizowaną, pierwiastki zawarte w wodzie znajdują się w formie zjonizowanej i błyskawicznie się przyswajają. Jest to dobra woda na upalne dni
  • Na co dzień powinno się wybierać wodę z kranu lub wody nisko i średniozmineralizowane
  • Woda w większości sprzedawana jest w plastikowych butelkach, które nie tylko mają fatalny wpływ na środowisko ale również na zdrowie, ftalany i fenole (bisfenol A) mają negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną i przyczyniają się do zmniejszenia płodności

Dlaczego warto filtrować wodę z kranu?

Woda z kranu nie zawsze nadaje się do picia bez przegotowania. To prawda, że jest świetnie oczyszczona i uzdatniona, jednak pokonując długą drogę do naszego domu przez wodociągi ponownie ulega zanieczyszczeniom. Teraz jest świetny sposób na oczyszczanie wody z kranu w domu. Wystarczy założyć filtr jak np. RO-101S Morion Aquaphor, który działa w systemie odwróconej osmozy. Jest w kompaktowej obudowie i umieszcza się go pod zlewozmywakiem. System odwróconej osmozy oczyszcza wodę z bakterii, wirusów w 100%. Woda oczyszczona w takim filtrze jest bezpieczna dla zdrowia człowieka, ponieważ po przejściu przez system filtrowania jest poddana procesowi dodatkowej mineralizacji.

Picie wody jest bardzo istotne w kontekście zdrowia, jednak przyczynia się również do efektywniejszego odchudzania, poprzez poprawę perystaltyki jelit, przyspieszenie procesów metabolicznych i w efekcie szybsze spalanie tkanki tłuszczowej.


Tekst: Dietetyk Poradni MedFood – Karolina Szynaka

Karolina Szynaka: Jestem dietetykiem poradni MedFood oraz fizykiem medycznym z wykształcenia. Swoją wiedzę opieram wyłącznie na EBM (Evidence Based Medicine), czyli zaleceniach dietetycznych opartych na dowodach naukowych. Podchodzę do pacjentów holistycznie, skupiając się na balansie w żywieniu. Uczestniczę w licznych szkoleniach aby moja wiedza była jak najbardziej aktualna, a skuteczność dietoterapii na najwyższym poziomie. Prywatnie od 5 lat jestem wegetarianką ale współpracuję również z pacjentami na diecie tradycyjnej.